Toto je starší verze dokumentu!
Gramofon NC 470 je dodáván s přenoskovou vložkou VM 2102 zamontovanou v přenoskovém rameni. Do přenoskového ramene lze zabudovat také jinou vložku s ½„ uchycením o hmotnosti 4-7 gramů a svislou silou na hrot 10-30 mN. V případě montáže vložky o nižší hmotnosti než 4 gramy použijte přídavné závaží z příslušenství vložky, které upevněte mezi vložku a hlavičku přenosky. Polohu vložky v oválných otvorech hlavičky přenosky nastavte následovně:
Jednotlivé vodiče mají normalizovanou barvu a připojují se takto:
Celá sestava závaží přenoskového ramene je volně zavěšena na pružině a tvoří současně tlumič vibrací ramene - antirezonátor. Při optimálním nastavení antirezonátoru je výrazně potlačena dolní rezonance přenoskového ramene.
Kmitočet antirezonátoru nastavte pomocí některého ze čtyř bílých šroubů (25), z nichž jeden je zašroubován v pružině závaží a další jsou v příslušenství. Zásadně použijte takový šroub, aby jeho vyšroubovaná část nebránila volnému pohybu závaží.
Délka šroubu v závislosti na nastaveném kmitočtu je uvedena v následující tabulce:
šroub | délka v mm | rozsah frekvence (Hz) |
1 | 15 | 14-12 |
2 | 12 | 12-10 |
3 | 9 | 10-8,5 |
4 | 6 | 8,5-7,5 |
Odpovídající šroub zašroubujte shora do pružiny (26) závaží tak, aby se jeho dolní konec nacházel v úrovni rysky požadovaného kmitočtu na stupnici (28). Optimální kmitočet antirezonátoru pro různé typy vložky je uveden v tabulce. Tlumení vibrací závaží se nastavuje šroubem (18), který více či méně proniká do nádobky (20) s tlumícím olejem (19). Šroub (18) nastavte pomocí šroubováku z příslušenství přístroje tak, aby se jeho dolní konec nacházel v úrovni rysky požadovaného údaje tlumení na stupnici (21). Údaj o optimální hodnotě tlumení v závislosti na použité vložce je též uveden v tabulce.
Při odejmutí přenoskového ramene (např. pro přepravu nebo při instalaci jiného typu vložky) je bezpodmínečně nutné vyšroubovat šroub (18) tak, aby se jeho dolní konec nedotýkal hladiny tlumícího oleje. V opačném případě by došlo k vytékáni tlumícího oleje z nádobky. Je-li šroub (18) vyšroubován dle výše uvedených pokynů, udrží se tlumící olej v nádobce i při obrácené poloze přenoskového ramene.
Pro zabudovanou vložku VM 2102 nastavte svislou sílu na hrot 12-15 mN, překontrolujte nastavení antirezonátoru: kmitočet antirezonátoru 8 Hz, tlumení - stupeň 1.
Kontrolní a nastavovací deska z příslušenství přístroje je určena k seřízení antirezonétoru přenoskového ramene (str. 1) a k poslechové kontrole správnosti zapojení gramofonu, zesilovače a reproduktorových soustav (str.2).
První strana desky obsahuje záznam zkušebního signálu o kmitočtu 5-15 Hz s dělením po 1 Hz, jednotlivé kmitočty jsou odděleny oddělovacími drážkami desky. Kmitočet signálu nejprve vzrůstá a po dosažení maxima (15 Hz) opět klesá. Záznam zkušebního signálu je proveden vertikálně s hloubkou modulace 60 um. Kmitočet zkušebního signálu je současně rozmítán v rozmezí ± 0,5 Hz a je podložen slyšitelným tónem 440 Hz o úrovni -20 dB a jeho hodnota je vždy předem oznámena. Druhá strana desky slouží k výše uvedené poslechové kontrole. Nastavení kmitočtu antirezonátoru
Mezi přenoskové rameno (15) a pohyblivou část závaží (27) vsuňte ve směru šipky vhodný poddajný klínek, například zápalku nebo přeložený papír, abyste zabránili kmitání antirezonátoru. Šroub tlumení (18) vyšroubujte nad hladinu tlumícího oleje (19) v nádobce. Přehrávejte záznamové pole zkušebního signálu od počátku, přičemž pozorně sledujte z bezprostřední blízkosti přední část přenoskového ramene s vložkou. Na některém kmitočtu zkušebního signálu vzniknou zřetelné vertikální kmity přední části ramene. Hledaná dolní rezonance přenoskového ramene se projeví maximální vertikální výchylkou na některém kmitočtu zkušebního signálu. Hodnotu tohoto kmitočtu zkontrolujte při přehrávání záznamového pole s klesajícím kmitočtem a následně tuto hodnotu nastavte šroubem (25), dle stupnice (28) antirezonátoru. Klínek blokující kmity antirezonátoru opět vyjměte. Nastavení tlumení antirezonátoru
Po nastavení kmitočtu antirezonátoru dle předchozích pokynů přehrávejte záznamové pole zkušebního signálu a opět pozorujte z bezprostřední blízkosti kmity přední části přenoskového ramene. Zjistíte dva rezonanční vrcholy s poklesem mezi nimi. Šroubem tlumení (18) zvyšte tlumení na hodnotu 1 a celý postup opakujte. Pokles mezi dvěma rezonančními vrcholy bude menší. Tlumení postupně zvyšujte na hodnotu 2 (resp. 3 nebo 4) a zjistěte, kdy se objeví pouze jediný rezonanční vrchol a to na již zjištěném kmitočtu. V tomto okamžiku je antirezonátor správně seřízen.
Při nastavení tlumení antirezonátoru postupujte vždy od nulové hodnoty k maximu. V případě opačného postupu je nutno dlouho čekat než tlumící olej steče se šroubu tlumení, jinak by bylo měření znehodnoceno.
V případě použití vložky s odnímatelným krytem hrotu vyvažujte přenoskové rameno a nastavujte svislou sílu zásadně až po sejmutí krytu hrotu.
Regulátorem antiskatingu nastavte proti rysce na panelu přístroje číselnou hodnotu shodnou s údajem na stupnici. Při použití vložky s eliptickým hrotem nastavte hodnotu antiskatingu o cca 30-40 % vyšší, než v předchozím případě. Antiskating působí až od průměru 300 mm, t.j. od okraje velké desky. Při poloze přenoskového ramene na stojánku nebo těsně vedle něj se antiskating neuplatňuje.
V horní poloze zvedáčku přenoskového ramene musí být hrot vložky cca 5-7 mm nad deskou. V případě, že je vzdálenost hrotu jiná, nastavte ji na uvedenou hodnotu otáčením nastavovacího šroubu v horní části zvedáčku, příp. otáčením celého válce zvedáčku. Je-li zvedáček v dolní poloze, musí hrot vložky dosednout na desku a mezi šroubem a přenoskovým ramenem musí být dostatečná vůle.
sroubecek ve stredu nastavení prítlaku
pomalé rozjíždění motorku může být mrtvým kondenzátorem